Welcome to Planet Earth, Bentzion Shlomo Tenenbaum!
Welcome to Planet Earth, Bentzion Shlomo Tenenbaum!

Lifecycles for the week of May 3, 2019


Births

a sleeping infant
Welcome to Planet Earth, Bentzion Shlomo Tenenbaum!

With joy and gratitude to the Almighty, Rabbi Elchonon and Chana Tenenbaum and family are delighted to announce the April 22 birth of our beloved son, Bentzion Shlomo. Bris milah and naming were held on April 29 in Napa. May we be collectively blessed with joy in our families and share happy occasions together.


B’nai Mitzvah

Lila Abrams
Daughter of Adrienne and Howard Abrams, Saturday, May 4 at Peninsula Sinai Congregation in Foster City.

Alex Billick
Son of Kurt Billick and Melissa Raphaely, Saturday, May 18 at Congregation Beth Sholom in San Francisco.

Sara TuckerĀ Broach
Daughter of Franci Kursh and Desten Broach, Saturday, May 18 at Temple Sinai in Oakland.

Charlotte Brod
Daughter of Kacy and Gregory Brod, Saturday, May 18 at Congregation Rodef Sholom in San Rafael.

Callen Bronson
Son of Jacqueline and Darren Bronson, Saturday, May 18 at Temple Isaiah in Lafayette.

Tomas Caminos
Son of Kirah and Alejandro Caminos, Saturday, May 18 at Kehilla Community Synagogue in Piedmont.

Tommy Cope
Son of Lisa and Andrew Cope, Saturday, May 4 at Congregation Beth Am in Los Altos Hills.

Tessa Fastiff
Daughter of Rebecca Arons and Eric Fastiff, Saturday, May 18 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Talia Feder
Daughter of Anne and Marc Feder, Saturday, May 11 at Beth Chaim Congregation in Danville.

Asher Feinberg
Son of Sara Wener and Glen Feinberg, Sunday, May 5 at Peninsula Sinai Congregation in Foster City.

Emmerson Finder
Daughter of Courtney and Scott Finder, Saturday, May 4 at Beth Chaim Congregation in Danville.

Rin Fudemberg

Daughter of Judith Hayes and Jay Fudemberg, Saturday, May 11 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Karen Glenn
Daughter of Orit and Jeff Glenn, Saturday, May 11 at Congregation Kol Emeth in Palo Alto.

Josie Green
Daughter of Ellen Lake and Chris Green, Saturday, May 4 at Kehilla Community Synagogue in Piedmont.

Szerena Guggenheim-Schoening
Daughter of Regina Guggenheim and Paul Schoening, Saturday, May 11 at Peninsula Sinai Congregation in Foster City.

Benjamin Herman
Son of Georgina Vasiloudis and Daniel Herman, Saturday, May 11 at Peninsula Temple Sholom in Burlingame.

Rachel Hoffmann
Daughter of Michelle Hoffmann, Saturday, May 11 at Temple Isaiah in Lafayette.

Sierra Hyman
Daughter of Hillary Weingast and Jeff Hyman, Saturday, May 11 at Peninsula Temple Beth El in San Mateo.

Luci Karp
Daughter of Leah and Peter Karp, Saturday, May 18 at Congregation Rodef Sholom in San Rafael.

Ezra Kotovsky
Son of Elizabeth Cooper, Julie Kotovsky and Jack Kotovsky, Saturday, May 11 at Kehilla Community Synagogue in Piedmont.

Talia Kotovsky
Daughter of Elizabeth Cooper, Julie Kotovsky and Jack Kotovsky, Saturday, May 11 at Kehilla Community Synagogue in Piedmont.

Asher Laughlin
Son of Stacy and Neil Laughlin, Saturday, May 11 at Congregation Etz Chayim in Palo Alto.

Lauren Levy
Daughter of Debbie and David Levy, Saturday, May 18 at Congregation B’nai Tikvah in Walnut Creek.

Oliver Lurquin
Son of Amy Shaffer and Thomas Lurquin, Saturday, May 4 at Congregation Beth El in Berkeley.

Joshua Marx
Son of Anne and Michael Marx, Saturday, May 11 at Congregation Netivot Shalom in Berkeley.

Anna McGarry
Daughter of Julianne and Dan McGarry, Saturday, May 18 at Congregation Beth El in Berkeley.

Jacob Merin
Son of Michelle and David Merin, Saturday, May 18 at Peninsula Temple Sholom in Burlingame.

Ezekiel Morrison
Son of Molly Schmitt and Rabbi Jeremy Morrison, Saturday, May 11 at Congregation Beth El in Berkeley.

Ludmila Nell
Daughter of Dominika BLACKAPPL and Trevor Blackwell, Saturday, May 11 at Congregation Beth Am in Los Altos Hills.

Cooper Oliff
Son of Kimberly and Andrew Oliff, Saturday, May 4 at Peninsula Temple Sholom in Burlingame.

Herschel Pell
Son of Gina and Dave Pell, Saturday, May 4 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Tessa Pell
Daughter of Heather Lupa and Karen Pell, Saturday, May 4 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Alexa Prosnitz
Daughter of Courtney Klinge and Eric Prosnitz, Saturday, May 18 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Noah Reich
Son of Rosana and Ariel Reich, Saturday, May 4 at Congregation Kol Emeth in Palo Alto.

Morgan Riendeau
Daughter of Lauren and Mike Riendeau, Saturday, May 11 at Congregation Beth Shalom in Napa.

Eva Rivitz
Daughter of Blythe Lang and Matthew Rivitz, Saturday, May 11 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Benjamin Louis Ross
Son of Betsy and Tracy Ross, Saturday, May 18 at Congregation Netivot Shalom in Berkeley.

Olivia Salles
Daughter of Lisa and Benjamin Salles, Saturday, May 4 at Peninsula Temple Beth El in San Mateo.

Jaden Sher
Son of Erin and Judd Sher, Saturday, May 4 at Congregation Rodef Sholom in San Rafael.

Jaden Shochet
Daughter of Erica Pan and Stephen Shochet, Saturday, May 11 at Temple Sinai in Oakland.

Elan Smyla
Son of Edna Koren and Adam Smyla, Saturday, May 18 at Peninsula Temple Beth El in San Mateo.

Aria Sokol
Daughter of Nikki and Eric Sokol, Saturday, May 11 at Congregation Beth Am in Los Altos Hills.

Nathaniel Teitelbaum
Son of Sam and Catherine Teitelbaum, Saturday, May 11, 2019, at Congregation Beth Sholom in San Francisco.

Isadora Vermut
Daughter of Adriana and Aaron Vermut, Saturday, May 4 at Congregation Emanu-El in San Francisco.

Ananda Francis
White Son of Seraph and Marshall White, Saturday, May 11 at Or Shalom Jewish Community in San Francisco.